EGIPATSKA ZAJEDNICA
O ZAJEDNICI
Egipćani sebe smatraju etničkom grupom čije se porijeklo može pratiti do starog Egipta. U Jugoslaviji su 1991. Egipćani bili priznati kao posebna etnička grupa. Takođe, tokom 1990-ih godina, egipatska zajednica počela je da se organizuje u političke i civilne organizacije.
Zajednica Egipćana deli kulturne sličnosti i socio-ekonomska pitanja sa zajednicom Roma i Aškalija na Kosovu, ali sebe smatraju posebnom i odvojenom zajednicom. Prema tome, Kosovo, kroz svoje institucije i zakonodavstvo, prepoznaje egipatsku zajednicu kao odvojenu i posebnu zajednicu i tretira je kao takvu. Koncentrisani su pretežno, ali ne isključivo, na Kosovu, Albaniji i Makedoniji. Formalno su suniti, urbanizovani i žive u gradovima, često uživajući u relativno visokom standardu života u poređenju sa romskom i aškali zajednicom.
Egipćani su izvorni govornici albanskog jezika.
Zajednica Egipćana ima jedno (1) garantovano mesto u Skupštini Kosova, a jedno (1) dodatno mesto se dodeljuje zajednici Roma, Aškalija ili Egipćana sa najvećim ukupnim glasovima. Zajednica takođe imenuje dva (2) člana KVZ-a.
Egipćani pretežno žive u Đakovici, Peći, Kosovu Polju, Istoku. Ali se nalaze po celom Kosovu.
Članovi KVZ-a (Konsultativno veće za zajednice)
Predstavlja: Egipatska Zajednica
Nezavisni Kandidat
Email: qehajamirjetart@gmail.com
Predstavlja: Egipatska Zajednica
Nezavisni Kandidat
Email: fatmir.zymberii@gmail.com
Nevladine organizacije egipatske zajednice
24. juna