Aškalijska Zajednica
O ZAJEDNICI
Aškalijska populacija je najmlađa zajednica na Kosovu.
Najveće aškali zajednice nalaze se u pet opština: Uroševac, Kosovo Polje, Lipljan, Prizren i Štimlje. Manje zajednice mogu se naći širom ostatka Kosova, iako ima i aškalija koji žive na istoku Kosova.
Aškali se smatraju etničkom grupom čije poreklo može da se prati do drevnog Persijskog carstva. Aškali zajednica počela je da se organizuje u političke i civilne organizacije 1990-ih godina. Koncentrisani su pretežno, ali ne isključivo, na Kosovu, Severnoj Makedoniji i Albaniji. Formalno su suniti, urbanizovani i žive u gradovima. Aškali zajednica deli kulturne sličnosti i socijalno-ekonomske probleme sa romskom i egipatskom zajednicom na Kosovu, ali se smatraju odvojenom i posebnom zajednicom. Prema tome, Kosovo, kroz svoje institucije i zakonodavstvo, prepoznaje aškali zajednicu kao odvojenu i posebnu zajednicu i tretira je kao takvu.
Dan Aškala, 15. februar, je zvanično priznat kao Dan sećanja na Kosovu.
Aškalije su izvorni govornici albanskog jezika.
Zajednica Aškalija ima jedno (1) garantovano mesto u Skupštini Kosova, a jedno (1) dodatno mesto se dodeljuje zajednici Roma, Aškalija ili Egipćana sa najvećim ukupnim brojem glasova. Zajednica takođe imenuje dva (2) člana KVZ-a.
Članovi KVZ-a (Konsultativno veće za zajednice)
Predstavlja: Aškalija Zajednica
Iz organizacije: Bashkimi Rinor e Ardhmja e Ndritur
Email: bajramii.ilazi@gmail.com
Predstavlja: Aškalija Zajednica
Iz organizacije: Bashkimi i Ashkalive të Kosovës
Email: besartjashari@yahoo.com
Dan Zajednica Aškalija na Kosovu
15. februara